لیزر در دندانپزشکی

لیزر آخرین و پیشرفته ترین منبع نوری ماست که تاکنون کشف شده است .
کلمه لیزر در ذهن انسان نمایشگر و سمبل زندگی مدرن است .
از زمانیکه ماهیت نور شناخته شد و ارتباط مستقیم طول موج با میزان نفوذ پذیری آن دربافت آشکار شد، تحقیقات مختلف در زمینه چگونگی استفاده از لیزر در پزشکی افزایش یافت.از اثرگرمایی و تخریبی لیزر برای اعمال جراحی بهره گرفته شد.
از آنجا که هر لیزر طول موج و توان مشخص دارد و شرایط بافت نیز گوناگون می باشد.
عملا یک لیزر نمی تواند تمامی کاربردهای لیزر پزشکی را پوشش دهد،به این جهت لیزرهای متعددی ساخته شده اند و این گونه همچنان ادامه دارد .

براساس استاندارد اروپا لیزر عبارت است از وسیله ای که بتواند پرتوهای الکترومغناطیسی تقویت شده را با طول موجهای 1KM - 80NM تولید کند .

این پرتو ها ماهیت نشر برانگیخته دارا می باشند. پرتو لیزر به دلیل داشتن شدت بالا ، طول موج مشخص و نحوه انتشار به صورت یک باریکه ، قادر است با توان های خروجی متفاوت ، سبب برش ، تبخیر یا جوش خوردن بافت های پوستی و یا رگ های خون شود. انرژی فوتون های لیزر قادر است توسط آب موجود در سلول های زنده پروتئین و یا مواد رنگی بافت مانند هموگلوبین و ملانین جذب انتخابی شود .
این پدیده سبب شد که کاربرد لیزر در پزشکی ، گسترش چشمگیری داشته باشد .

مهترین مزایای کاربرد لیزرهای پرتوان در پزشکی از :
1- کاهش عفونت و آلودگی 
2- انجام جراحی با حداقل خونریزی 
3- انجام جراحی کنترل شده با حداقل لطمه به بافت های مجاور
4- کاهش اسکار زخم 
5- کاهش داروهای مصرفی بیمار 
6-بهبود نتایج درمان و ترخیص بیمار در مدت زمان کوتاه تر.

حفره دهان یکی از بهترین نواحی برای لیزر تراپی است و شرایط خاص بیولوژیکی حفره ی دهان عواملی هستند که باعث شده اند که از همان ابتدا جهت لیزر درمانی در نظر گرفته شود.
ضمنا دندانپزشک و بیمار هر دو این شانس دارند که بتوانند خیلی سریع علائم مثبت درمانی را ارزیابی کنند.
لیزر در دندانپزشکی برای درمان های مختلف و نیز به عنوان وسیله تشخیص برای پوسیدگی های اولیه مورد استفاده قرار میگیرد.نیازمند حداقل بی حسی است،باعث صرفه جویی در وقت ، هزینه بیمار میشود .

گاهی از آن به عنوان درمان کمکی در کنار سایر درمان ها (دارو - جراحی - فیزیوتراپی) استفاده میشود و گاهی نیز لیزر به عنوان درمان اصلی مطرح می شود.

از کاربرد لیزر در بیماریهای دهان می توان به درمان آفت و تبخال اشاره کرد . که تابش لیزر به دلیل اثرات ضدالتهابی ، ضد درد و و تحریک سیستم ایمنی در بهبود علائم موثر می باشد .
نتیجه درمان بستگی به زمان شروع درمان دارد .در مواردی که درمان در مرحله ی اول بیماری شروع شود ,خیلی سریع قابل کنترل می باشد.
از کاربرد دیگر لیزر در جراحی دهان می توان به ترمیم سریع تر زخم پس از کشیدن دندان و همچنین برای کنترل خونریزی پس از جراحی نام برد .

از کاربردهای دیگر لیزر می توان به اثرات بسیار خوب آن در درمان ریشه دندان ، در دندانهای با حساسیت عاجی و همچنین در کاهش عوارض ناشی از تراش دندانهای با پوسیدگی عمیق و نیز سفید کردن دندانها (بلیچینگ) نام برد.

از لیزر تراپی در درمان های پریودنتال(بیماریهای لثه) از جمله ژنژویت و پریودونتیت با کاربرد وسیع می توان استفاده کرد .

بالا